
Texas Instruments
Product No:
SN74LS125ANSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.25V 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.8132
8.132
25
0.77178
19.2945
100
0.63403
63.403
250
0.592648
148.162
500
0.523735
261.8675
1000
0.413478
413.478
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LS125 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Current - Output High, Low | 2.6mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |