
Texas Instruments
Product No:
SN74LS126ANS
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.25V 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.9386
9.386
25
0.89072
22.268
100
0.73169
73.169
250
0.684
171
500
0.604466
302.233
1000
0.477204
477.204
2500
0.445388
1113.47
5000
0.42312
2115.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LS126 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 1 |