SN74LS240DB
Texas Instruments
Product No:
SN74LS240DB
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
20-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
PROTOTYPE
User Guide
Mfr Texas Instruments
Series 74LS
Package Bulk
Input Type -
Logic Type Buffer, Inverting
Output Type 3-State
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Number of Elements 2
Base Product Number 74LS240
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Current - Output High, Low 15mA, 24mA