
Texas Instruments
Product No:
SN74LS240N
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.25V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
1.0526
10.526
25
0.99864
24.966
100
0.820325
82.0325
250
0.76684
191.71
500
0.677673
338.8365
1000
0.535002
535.002
2500
0.499339
1248.3475
5000
0.474373
2371.865
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LS240 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |