
Texas Instruments
Product No:
SN74LS244DBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.25V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
1.102
11.02
25
1.04576
26.144
100
0.85899
85.899
250
0.80294
200.735
500
0.709574
354.787
1000
0.560196
560.196
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LS244 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |