
Texas Instruments
Product No:
SN74LS27DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.97375
9.7375
25
0.92416
23.104
100
0.758955
75.8955
250
0.709498
177.3745
500
0.626981
313.4905
1000
0.494988
494.988
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74LS27 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 mA |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 5V, 15pF |