
Texas Instruments
Product No:
SN74LS30D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.0431
10.431
25
0.99028
24.757
100
0.813485
81.3485
250
0.760456
190.114
500
0.67203
336.015
1000
0.530556
530.556
2500
0.495188
1237.97
5000
0.47043
2352.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 8 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LS30 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 500 µA |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 20ns @ 5V, 15pF |