
Texas Instruments
Product No:
SN74LS33N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR OP COL 4CH 2IN 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.7727
17.727
25
1.672
41.8
100
1.424715
142.4715
250
1.337752
334.438
500
1.170533
585.2665
1000
0.969874
969.874
2500
0.902984
2257.46
5000
0.869535
4347.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Features | Open Collector |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LS33 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 3.6 mA |
| Current - Output High, Low | -, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 32ns @ 5V, 45pF |