
Texas Instruments
Product No:
SN74LS368AD
Manufacturer:
Package:
16-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.25V 16SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.52
1.52
10
1.3642
13.642
25
1.28668
32.167
100
1.096395
109.6395
250
1.029496
257.374
500
0.900809
450.4045
1000
0.746386
746.386
2500
0.694906
1737.265
5000
0.66917
3345.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LS368 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 2.6mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |