
Texas Instruments
Product No:
SN74LS375N
Manufacturer:
Package:
16-PDIP
Batch:
-
Description:
IC QUAD BISTABLE LATCH 16-DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.52
1.52
10
1.36895
13.6895
25
1.292
32.3
100
1.100575
110.0575
250
1.033448
258.362
500
0.904267
452.1335
1000
0.749246
749.246
2500
0.697576
1743.94
5000
0.671745
3358.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Circuit | 1:1 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Differential |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Base Product Number | 74LS375 |
| Independent Circuits | 4 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Delay Time - Propagation | 12ns |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |