
Texas Instruments
Product No:
SN74LS540DWR
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.25V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.615
1.615
10
1.4459
14.459
25
1.37218
34.3045
100
1.12708
112.708
250
1.053588
263.397
500
0.931095
465.5475
1000
0.735072
735.072
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LS540 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |