
Texas Instruments
Product No:
SN74LS540NSR
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.25V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.805
1.805
10
1.62355
16.2355
25
1.5314
38.285
100
1.30473
130.473
250
1.22512
306.28
500
1.07198
535.99
1000
0.888212
888.212
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LS540 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |