
Texas Instruments
Product No:
SN74LS640DW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TXRX INVERT 5.25V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.28
2.28
10
2.04725
20.4725
25
1.93154
48.2885
100
1.645685
164.5685
250
1.545232
386.308
500
1.352078
676.039
1000
1.120297
1120.297
2500
1.043034
2607.585
5000
1.004397
5021.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LS640 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |