
Texas Instruments
Product No:
SN74LS642N
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Description:
IC TXRX INVERT 5.25V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.804
9.804
10
8.8559
88.559
25
8.44398
211.0995
100
7.331815
733.1815
250
7.00226
1750.565
500
6.384399
3192.1995
1000
5.560616
5560.616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Inverting |
| Output Type | Open Collector |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LS642 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | -, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |