
Texas Instruments
Product No:
SN74LS86AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
1.0146
10.146
25
0.96292
24.073
100
0.79097
79.097
250
0.739404
184.851
500
0.65341
326.705
1000
0.51585
515.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LS86 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 mA |
| Current - Output High, Low | 400µA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 30ns @ 5V, 15pF |