
Texas Instruments
Product No:
SN74LV00APW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.9443
9.443
25
0.89642
22.4105
100
0.736345
73.6345
250
0.688332
172.083
500
0.608285
304.1425
1000
0.480225
480.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LV00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |