
Texas Instruments
Product No:
SN74LV02APW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.99465
9.9465
25
0.9443
23.6075
100
0.775675
77.5675
250
0.725078
181.2695
500
0.640775
320.3875
1000
0.505875
505.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LV02 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |