
Texas Instruments
Product No:
SN74LV05APW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER OD 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.90535
9.0535
25
0.85918
21.4795
100
0.705755
70.5755
250
0.659718
164.9295
500
0.583015
291.5075
1000
0.460275
460.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LV05 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | -, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |