
Texas Instruments
Product No:
SN74LV06AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER OD 6CH 1-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.77615
7.7615
25
0.73682
18.4205
100
0.605245
60.5245
250
0.565782
141.4455
500
0.499985
249.9925
1000
0.394725
394.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LV06 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | -, 16mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |