
Texas Instruments
Product No:
SN74LV07ADR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
10
0.49875
4.9875
25
0.46588
11.647
100
0.372685
37.2685
250
0.346066
86.5165
500
0.292828
146.414
1000
0.226271
226.271
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | Open Drain |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 6 |
| Base Product Number | 74LV07 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Output High, Low | -, 16mA |
| Number of Bits per Element | 1 |