
Texas Instruments
Product No:
SN74LV08AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.98705
9.8705
25
0.93708
23.427
100
0.769785
76.9785
250
0.719606
179.9015
500
0.63593
317.965
1000
0.502056
502.056
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LV08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |