
Texas Instruments
Product No:
SN74LV11ANSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Description:
IC GATE AND 3CH 3-INP 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.6973
6.973
25
0.6555
16.3875
100
0.534945
53.4945
250
0.49685
124.2125
500
0.422864
211.432
1000
0.338295
338.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74LV11 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |