
Texas Instruments
Product No:
SN74LV125AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.78185
7.8185
25
0.74214
18.5535
100
0.609615
60.9615
250
0.569848
142.462
500
0.503595
251.7975
1000
0.397575
397.575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LV125 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 1 |