
Texas Instruments
Product No:
SN74LV125AN
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.6327
6.327
25
0.59432
14.858
100
0.484975
48.4975
250
0.450414
112.6035
500
0.383344
191.672
1000
0.306679
306.679
2500
0.277922
694.805
5000
0.258761
1293.805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LV125 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 1 |