
Texas Instruments
Product No:
SN74LV14ADR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.42845
4.2845
25
0.39976
9.994
100
0.31977
31.977
250
0.296932
74.233
500
0.251237
125.6185
1000
0.194142
194.142
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LV14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.75V ~ 1.5V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.75V ~ 3.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.6ns @ 5V, 50pF |