
Texas Instruments
Product No:
SN74LV1T02DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.4275
4.275
25
0.39938
9.9845
100
0.319485
31.9485
250
0.296704
74.176
500
0.251047
125.5235
1000
0.19399
193.99
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LV1T02 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 0.94V ~ 2.1V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 30pF |