
Texas Instruments
Product No:
SN74LV1T86DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.4446
4.446
25
0.41496
10.374
100
0.33193
33.193
250
0.308256
77.064
500
0.260832
130.416
1000
0.201552
201.552
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.6V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LV1T86 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Input Logic Level - Low | 0.58V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 0.94V ~ 2.1V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 30pF |