
Texas Instruments
Product No:
SN74LV20ADGVR
Manufacturer:
Package:
14-TVSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8075
0.8075
10
0.7144
7.144
25
0.6707
16.7675
100
0.54739
54.739
250
0.508478
127.1195
500
0.432744
216.372
1000
0.346199
346.199
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LV20 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-TVSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |