
Texas Instruments
Product No:
SN74LV20APWR
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.7353
7.353
25
0.69084
17.271
100
0.56373
56.373
250
0.523602
130.9005
500
0.445626
222.813
1000
0.356506
356.506
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | 74LV20 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |