
Texas Instruments
Product No:
SN74LV244ADBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.65835
6.5835
25
0.61864
15.466
100
0.504925
50.4925
250
0.468996
117.249
500
0.399152
199.576
1000
0.319324
319.324
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LV244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 4 |