
Texas Instruments
Product No:
SN74LV244ADGVR
Manufacturer:
Package:
20-TVSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.59945
5.9945
25
0.56354
14.0885
100
0.459895
45.9895
250
0.427196
106.799
500
0.363584
181.792
1000
0.290871
290.871
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LV244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TVSOP |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 4 |