
Texas Instruments
Product No:
SN74LV244ATNSR
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.74955
7.4955
25
0.70452
17.613
100
0.57494
57.494
250
0.534014
133.5035
500
0.45448
227.24
1000
0.363584
363.584
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LV244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 4 |