
Texas Instruments
Product No:
SN74LV245ADWR
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.817
0.817
10
0.71915
7.1915
25
0.67526
16.8815
100
0.551
55.1
250
0.511784
127.946
500
0.435575
217.7875
1000
0.34846
348.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LV245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 8 |