
Texas Instruments
Product No:
SN74LV245ANS
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.17135
11.7135
25
1.11188
27.797
100
0.91333
91.333
250
0.853784
213.446
500
0.75449
377.245
1000
0.59565
595.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LV245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 8 |