
Texas Instruments
Product No:
SN74LV245ANSR
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.76665
7.6665
25
0.71972
17.993
100
0.587385
58.7385
250
0.545604
136.401
500
0.46436
232.18
1000
0.371488
371.488
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LV245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 8 |