
Texas Instruments
Product No:
SN74LV27AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
1.0811
10.811
25
1.02638
25.6595
100
0.84303
84.303
250
0.788082
197.0205
500
0.696445
348.2225
1000
0.549822
549.822
2500
0.513171
1282.9275
5000
0.487512
2437.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74LV27 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |