
Texas Instruments
Product No:
SN74LV367APWR
Manufacturer:
Package:
16-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 16TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.2939
12.939
25
1.22816
30.704
100
1.0089
100.89
250
0.94316
235.79
500
0.833473
416.7365
1000
0.658008
658.008
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74LV367 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |