
Texas Instruments
Product No:
SN74LV540APW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0545
1.0545
10
0.9443
9.443
25
0.89642
22.4105
100
0.736345
73.6345
250
0.688332
172.083
500
0.608285
304.1425
1000
0.480225
480.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LV540 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 8 |