
Texas Instruments
Product No:
SN74LV541ARKSR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (2.5x4.5)
Batch:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.8018
8.018
25
0.75354
18.8385
100
0.614935
61.4935
250
0.571178
142.7945
500
0.486096
243.048
1000
0.388873
388.873
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (2.5x4.5) |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 8 |