
Texas Instruments
Product No:
SN74LV541ATRGYR
Manufacturer:
Package:
20-VQFN (3.5x4.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.83885
8.3885
25
0.79572
19.893
100
0.653695
65.3695
250
0.611078
152.7695
500
0.540018
270.009
1000
0.426332
426.332
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74LV541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x4.5) |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Number of Bits per Element | 8 |