
Texas Instruments
Product No:
SN74LV86ADBR
Manufacturer:
Package:
14-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.53105
5.3105
25
0.49932
12.483
100
0.407455
40.7455
250
0.378442
94.6105
500
0.322088
161.044
1000
0.257668
257.668
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LV86 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V |
| Supplier Device Package | 14-SSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 20 µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.8ns @ 5V, 50pF |