
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC00ADR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.3344
3.344
25
0.3059
7.6475
100
0.227715
22.7715
250
0.206378
51.5945
500
0.170791
85.3955
1000
0.128098
128.098
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LVC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.1ns @ 3.3V, 50pF |