
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC00APWRG4
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.4351
4.351
25
0.40622
10.1555
100
0.32509
32.509
250
0.301872
75.468
500
0.255417
127.7085
1000
0.197372
197.372
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74LVC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.1ns @ 3.3V, 50pF |