
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC06APWR
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER OD 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.2945
2.945
25
0.26904
6.726
100
0.200165
20.0165
250
0.181412
45.353
500
0.150138
75.069
1000
0.112613
112.613
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LVC06 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | -, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.5ns @ 3.3V, 50pF |