
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC14AD
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.87495
8.7495
25
0.83068
20.767
100
0.68248
68.248
250
0.637982
159.4955
500
0.563806
281.903
1000
0.445104
445.104
2500
0.415435
1038.5875
5000
0.394658
1973.29
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tube |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LVC14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.15V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.3V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.2ns @ 3.3V, 50pF |