
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC14AQPWREP
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8905
1.8905
10
1.70145
17.0145
25
1.6055
40.1375
100
1.367905
136.7905
250
1.2844
321.1
500
1.12385
561.925
1000
0.93119
931.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LVC14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.4V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.4ns @ 3.3V, 50pF |