
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC14AQPWRQ1
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.437
4.37
25
0.40812
10.203
100
0.32642
32.642
250
0.303126
75.7815
500
0.256481
128.2405
1000
0.198189
198.189
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 3.6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74LVC14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.4V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.4ns @ 3.3V, 50pF |