
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC162244ADL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 3.6V 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
10
2.51845
25.1845
25
2.37614
59.4035
100
2.02445
202.445
250
1.900912
475.228
500
1.663298
831.649
1000
1.378165
1378.165
2500
1.283118
3207.795
5000
1.235589
6177.945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Number of Elements | 4 |
| Base Product Number | 74LVC162244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 4 |