
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC16373DL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC DTYPE LATCH 16BIT 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.406
14.06
25
1.3262
33.155
100
1.13012
113.012
250
1.061112
265.278
500
0.928473
464.2365
1000
0.76931
769.31
2500
0.716252
1790.63
5000
0.689719
3448.595
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Circuit | 8:8 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 3.6V |
| Base Product Number | 74LVC16373 |
| Independent Circuits | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Delay Time - Propagation | 2.1ns |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |