
Texas Instruments
Product No:
SN74LVC1G00DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.2698
2.698
25
0.2261
5.6525
100
0.143165
14.3165
250
0.110504
27.626
500
0.094183
47.0915
1000
0.06404
64.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LVC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74LVC1G00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.7V ~ 0.8V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 10 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.3ns @ 5V, 50pF |